Fortsätt till huvudinnehåll

Den där julen

Förväntningarna var stora och koncentrationen hög. Särskilt eftersom Lille O lämnat sina älskade nappar till Tomten. I utbyte mot en traktor. Gick jättebra. Tills han skulle sova. Då lät det "nä me om han" (=jag tycker inte om tomten) "bappar baka" (vill ha napparna tillbaka) osv osv. Knappt arg. 

Istället för att dansa med tomten runt granen dansades det runt kökslampan. Varför inte liksom?

Lilla O höll glatt tomten i handen. Efter han hade hjälpt honom dela ut högvis med klappar. Innan han fattade att han inte fick tillbaka sina nappar. Nästa år kommer han antagligen att hata tomten efter tragiken hans föräldrar utsatte honom för i år. 


Ja, det fanns som alltid snuskigt mycket mat. Mina personliga favoriter var laxen min svåger rökt själv och go´ korven från ingelsta kalkon. Ja och ostbrickan och julgodiset. Men det förstod man liksom själv.
Om jag varit snäll? Jomenvisst. Tydligen inte i närheten så snäll som Lilla O och Lilla S varit men nära nog. Barnen hade gjort en gemensam teckning o slagit in själva. (Det kunde man se på mängden papper och tejp..), de hade också köpt ett halsband till sin mamma. De har bra smak de där barnen som valde ett Thomas Sabo-halsband. Vinterlöparskorna som tidigare nämnts kom tomten också med. En champagneprovning på Österlen i sommar. En stooor vätte. En öppen-spis-lykta. Svartvinbärssnaps. Och en dunk vin :) Man undrar om de tycker jag dricker för lite alkohol? :)

Kommentarer

  1. Ni ser ut att ha haft en riktigt fin jul! Gott nytt år på er! Varma kramar från Thailand

    SvaraRadera
    Svar
    1. Gott nytt år till er med! Vi såg filmen från bröllopet på julafton så ni var nästan med :) Kramar från oss alla till er alla

      Radera
  2. Den här kommentaren har tagits bort av skribenten.

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Populära inlägg i den här bloggen

Dagens tvååring

Idag har båda barnen varit hemma med sin mamma. Då händer det spännande saker. Inte pga mamman för hennes fantasi är long gone. Men uppenbarligen behövs den inte heller. I hallen möttes jag av detta. Toadörren är låst. Och uppebarligen är jag på utsidan. På insidan en tvååring som inte planerade att borsta tänderna. (utan snarare mäta hur mycket toapapper det ryms på en rulle visade det sig sen. Smart drag att låsa dörren för att hinna göra hyssen..) Skulle lägga den sovande Lilla S i förmiddags. Men sängen var upptagen. På frågan "hur sjutton kom du dit??" var svaret: Hämma pallen (=hämtade badrumspallen) kättrade (=klättrade) och oppade (=hoppade) Lilla O hämtade alltså badrumspallen. Klättrade upp på vår säng. Och Hoppade till Lilla S spjälsäng. HOPPADE. Ja alla vet ju att spjälsängar är som gjorda för att den ska komma 15 kg flygande och landa i den. Förvisso tur att han landade i men en jädra tur den höll. Var skulle Lilla S annars sova?  Och varför åker vi en...

Det där med att fylla 40 om och om igen

I somras passerade jag 40. Och fick en massa fina presenter. Av en massa fina människor. Härliga upplevelser som varar hela året. Märkligt egentligen att man måste fylla jämt för att det ska finnas tid att umgås ordentligt. I helgen fick jag göra just det. Umgås ordentligt. Av en fin vän fick jag en hemlig helg. Den hemliga helgen tog oss till Lund. Till #elefantenirummet med Batra.  Så sjukt bra. Jag skrattade konstant. Om än varierande högt. I en och en halv timme. Här pratar vi bra magträning. Och det bästa var nog ändå att hans fru avslutade showen. Absolut klockrent. I övrigt var det mat. Bubbel. Shopping. Prat. Mycket prat. Och efter tips från systersonen. Det märkligaste. Ett besök hos shotluckan. Och därmed shots. De bjöd på en rejäl show när de gjorde shotsen. Den var aningens bättre än själva drickandet av dem. Jag kan tänka mig att fylla 40 varenda år framåt.

Vem vill inte dricka skumpa?

Då är det åter dags att gissa datum för leverans! Beräknat är den 9 augusti. Hittills är viktuppgången 7 kg. Någon viktuppskattning av bebisen är inte gjord denna gången, så mycket mer info kan ni inte få. Förra gången såg det ut såhär Resultatet då blev leverans 18 dagar innan beräknat. Nu, precis som då, utlovas en flaska bubbel till den som kommer närmast! Och denna gången räknas bara kommentarer i bloggen som tävlande. Sist vann min man, han gissade 1 timme fel bara men eftersom han aldrig skriver kommenterar (eller ens läser) så kommer han inte att vinna denna gången :)