Fortsätt till huvudinnehåll

Närmar sig jul

Eftersom O har varit sjuk har det inte blivit så mycket skrivet här. Nu är han iaf frisk och på dagis och jag slipper se "pippi firar jul". Igår fick han "den lilla röda traktorn" på dvd. Men se, Pippi vann tom över den. Pippi är bäst. Och nu ska de baka pepparkakor på dagis, på golvet. Jag har pedagogiskt förklarat att såna tokigheter gör man bara på dagis, får väl se om det går hem.
För övrigt skulle O "jobba hemma" idag. "inte dagis, jobba hemma". Undra var han lärt sig det?

Under tiden vi hade sjukstuga har vi byggt tidernas största snögubbe. Mamman överdimensionerade den lite, var tydligen inte så bra på det som jag försökte påstå! Men jädra snygg blev den!
Stora julbaket har börjat ta form (det är lite att ta i att kalla det så, men det låter ju roligare). Vi har lyckats baka saffransbullarna som blev riktigt goda. Jag är ingen stor fan av lussekatter och har äntligen gett upp att baka dem, så i år var det dags för nya traditioner. Då jag inte är så förtjust i mandelmassa heller (jisses vad kräsen jag är) så blev det saffransbullar utan mandelmassa. Typ kanelbullar med saffran o apelsin.
Pepparkaksdegen är gjort och ska bara skäras upp och in i ugnen en snabbis, detta är världens godaste pepparkakor som bara skärs som cirklar från en rulle som man har i kyl eller frys. Supergoda, kryddiga och viktigast, enkla!

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Dagens tvååring

Idag har båda barnen varit hemma med sin mamma. Då händer det spännande saker. Inte pga mamman för hennes fantasi är long gone. Men uppenbarligen behövs den inte heller. I hallen möttes jag av detta. Toadörren är låst. Och uppebarligen är jag på utsidan. På insidan en tvååring som inte planerade att borsta tänderna. (utan snarare mäta hur mycket toapapper det ryms på en rulle visade det sig sen. Smart drag att låsa dörren för att hinna göra hyssen..) Skulle lägga den sovande Lilla S i förmiddags. Men sängen var upptagen. På frågan "hur sjutton kom du dit??" var svaret: Hämma pallen (=hämtade badrumspallen) kättrade (=klättrade) och oppade (=hoppade) Lilla O hämtade alltså badrumspallen. Klättrade upp på vår säng. Och Hoppade till Lilla S spjälsäng. HOPPADE. Ja alla vet ju att spjälsängar är som gjorda för att den ska komma 15 kg flygande och landa i den. Förvisso tur att han landade i men en jädra tur den höll. Var skulle Lilla S annars sova?  Och varför åker vi en...

Det där med att fylla 40 om och om igen

I somras passerade jag 40. Och fick en massa fina presenter. Av en massa fina människor. Härliga upplevelser som varar hela året. Märkligt egentligen att man måste fylla jämt för att det ska finnas tid att umgås ordentligt. I helgen fick jag göra just det. Umgås ordentligt. Av en fin vän fick jag en hemlig helg. Den hemliga helgen tog oss till Lund. Till #elefantenirummet med Batra.  Så sjukt bra. Jag skrattade konstant. Om än varierande högt. I en och en halv timme. Här pratar vi bra magträning. Och det bästa var nog ändå att hans fru avslutade showen. Absolut klockrent. I övrigt var det mat. Bubbel. Shopping. Prat. Mycket prat. Och efter tips från systersonen. Det märkligaste. Ett besök hos shotluckan. Och därmed shots. De bjöd på en rejäl show när de gjorde shotsen. Den var aningens bättre än själva drickandet av dem. Jag kan tänka mig att fylla 40 varenda år framåt.

Vem vill inte dricka skumpa?

Då är det åter dags att gissa datum för leverans! Beräknat är den 9 augusti. Hittills är viktuppgången 7 kg. Någon viktuppskattning av bebisen är inte gjord denna gången, så mycket mer info kan ni inte få. Förra gången såg det ut såhär Resultatet då blev leverans 18 dagar innan beräknat. Nu, precis som då, utlovas en flaska bubbel till den som kommer närmast! Och denna gången räknas bara kommentarer i bloggen som tävlande. Sist vann min man, han gissade 1 timme fel bara men eftersom han aldrig skriver kommenterar (eller ens läser) så kommer han inte att vinna denna gången :)